Şenlikköy Mah. Hanımeli Sk. No: 5/1 Florya, Bakırköy/İSTANBUL

Hangi Sigorta Branşı Ne Anlama Gelir?

30.09.2019
188

Sigorta, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında belirlenen süre dahilinde sigortalının farklı riskler karşısında hasara uğrayabilecek mallarını güvence altına almasıdır. Günümüzde bir çok farklı sigorta branşı bulunmaktadır. Size en çok hangi sigorta branşları bulunur bunların genel tanımlarını belirtmek istiyoruz.

Başlık olarak ayıracak olursak, 6 temel başlıkta ayırabiliriz.

Bunlar;

  • Zorunlu Trafik Sigortası
  • Kasko Sigortası
  • Özel Sağlık Sigortası
  • Konut Sigortası
  • Deprem Sigortası
  • Seyahat Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Ülkemizdeki en yaygın sigorta ve zorunlu tek sigorta türüdür. Tüm motorlu kara taşıtlarının bu sigortayı yaptırması zorunludur. Zorunlu trafik sigortası poliçelerini diğer sigorta branşlarından ayıran en temel özelliği sigortalının uğradığı hasarı değil, sigortalının karşı ve üçüncü taraflara verdiği hasarı güvence altına almasıdır. Bu bakımdan ele alındığında zorunlu trafik sigortasının bir kamu yararı gözettiğini de belirtebiliriz. Zorunlu trafik sigortasının primleri sigortalının hasarsızlık kademesi, yaşı, aracın cinsi, modeli ve bulunduğu şehire göre değişiklik göstermektedir.

Kasko Sigortası

Araç için bir diğer tür de kasko sigortasıdır. Ülkemizde bir zorunlu trafik sigortasından sonra yaygın sigorta türlerinden biridir. Kasko sigortası, sigortalıya ait aracın sigortalının uğrayacağı hasarlarda devreye girmektedir. Kaza, arıza, hırsızlık, yanma gibi riskler kasko sigortasının teminatları içinde yer almaktadır. Kasko sigortası, sigortalının isteği üzerine ek teminatlarla donaltılabilir.

Özel Sağlık Sigortası

Sigortalının karşılaşacağı hastalık veya kaza hallerinde meydana gelecek sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlayan kişiye özel bir sigorta türüdür. Özel sağlık sigortası poliçelerindeki ana teminatlar dışında kalan teminatlar da tıpkı kasko sigortasında olduğu gibi sigortalı tarafından belirlenebilir. Bu nedenle özel sağlık sigortası primlerinde de kişinin yaşı vs. gibi kıstaslar dışında poliçedeki teminatlar belirleyici durumdadır. Özel sağlık sigortası poliçelerindeki teminatların ihtiyaca göre belirlenmesi sigortalının mağdur olmaması adına dikkat edilmesi gereken en önemli konularında başında gelmektedir. Bu nedenle özel sağlık sigortası yaptırmaya karar verilmişse, mutlaka uzman bir sigorta danışmanından destek alınmalıdır.

Konut Sigortası

Sigortalının konut ve konut içerisinde bulunan eşyalarını olası kaza, yangın, infilak, sel, deprem, hırsızlık ve daha birçok farklı risk unsuru karşısında güvenceye alan sigorta türüdür. Konut sigortalarının tümünde ortak ana teminat yangın teminatıdır. Bu teminat dışındaki diğer teminatları sigortalı poliçesine ekletebilir veya çıkartabilir. Konut sigortası yaptırırken binanın yaşı, çevresel faktörler, coğrafi özellikler gibi faktörler göz önünde bulundurulmalı ve bu risklere göre poliçe teminatları belirlenmelidir. Özel sağlık sigortasında olduğu gibi konut sigortasında da uzman bir sigorta danışmanının varlığı çok önemlidir.

Deprem Sigortası (Dask)

Zorunlu deprem sigortası, yaygın adıyla DASK, 1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos Marmara Depremi’nin ardından yaşanan sıkıntıların benzer bir felaket halinde yine yaşanmaması adına uygulanmaya başlayan ve bu kapsamda zorunlu hale getirilen sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortası binada deprem kaynaklı yaşanan ve yine deprem nedeniyle meydana gelen tsunami, infilak, yangın, yer kayması gibi afetlerin neden olduğu hasarları teminat kapsamına almaktadır.

Seyahat Sigortası

Sigortalının seyahatlerinde karşılaşabileceği kaza, hastalık veya valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alarak, karşılaşabileceği mağduriyetleri en aza indirmeyi amaçlayan sigorta türüdür. Seyahat sigortası Avrupa Birliği ülkelerinde seyahat için ön koşul olarak gösterilmesinden dolayı çoğu kişi tarafından vize sigortası olarak da bilinir. Seyahat sigortası en az 1 hafta en fazla ise 1 yıllık dönemleri kapsayacak şekilde yaptırılabilir. Seyahat sigortası yaptırırken dikkat edilecek en önemli konuların başında seyahat süreniz ile poliçe başlangıç ve bitiş süresinin aynı olmasıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz